July 26, 2017
 (0)
 (0)
Alexander, Jonathan
Teacher - Social Studies/Athletics 

Arrott, Kern
Teacher - Boys Gymnastics Coach/PE 

Arthur, Rea
Banneker 

Ashbrook, Joey
Band Director 

Baird, Brandee
VAC/EGO 

Bannert, Raymond
Teacher - Building Maintenance 

Barker, Leia
Teacher - English 

Barry, Michael
Teacher - Assistant Band Director 

Basham, Amy
Teacher-Math 

Baxter, Claire
Teacher - Inclusion 

Benton, Michael
Aide - Special Education 

Bickel, Gayle
Teacher - CATE 

Blanco, Adrian
Teacher - History 

Block, Joy
Teacher - CATE BIM/DIGITAL MEDIA 

Bozarth, Connie
Teacher - PE/Head Volleyball Coach 

Bozarth, Tim
Teacher - Social Studies 

Brewer, Joshua
Teacher - Math/Athletics 

Buck, Robin
Teacher - Science 

Butler, Amber
Aide - Special Education 

Buzzard, Austin
Social Studies/Football 

Buzzard, Colton
Science 

Byrd, Cindy
Teacher - Math/Department Head 

Campbell, Deborah
Teacher - CCR/English/Night School 

Carney, Chris
Teacher- ROTC 

Castro, Michelle
Attendence Clerk 

Cavazos, JoAnn
Aide - Special Education 

Chambers, Amanda
Mathematics 

Chapman, Crystal
Counselor 

Chester, Mark
(New Contact) 

Clark, Jennifer
Teacher - History 

Cody, Cynthia
Banneker 

Collins, Russell
Teacher - Science 

Conoly, Sandra
Teacher - BIM/Acct/Money DH 

Cook, Tricia
Co-Teacher 

Corbett, Jenny
Athletic Trainer 

Coronado, Sarah
At-Risk Coordinator/AP 

Crabtree, Marsha
Science 

Crane, Kevin
Teacher - P.E./Athletics 

Curtis, Judy
AP Secretary Student Service Ctr 

Daniel, Toni
Assistant Principal 12th (L-Z) 

Davis, Brent
Head Football Coach/Campus Athletic Coordinator 

Davis, Frederick
Teacher - History/Coach 

Deans, Leslie
Aide - Special Education 

Dearborn, Stephanie
Teacher - Assistant Band Director 

Dominguez, Rose
Assistant Principal (9/10 A-K) 

Downey, Jonathan
Science 

Doyle, Donald
ISS aide 

Duarte-Valverde, Alexis
Teacher - Math 

Ellis, Kristin
Band 

Eschberger, Janet
HOSA 

Escue, Matthew
Teacher - Math/Cheerleading Coach 

Evans, Kristin
Special Education 

Faught, Dustin
Social Studies/Basketball 

Fauley, Douglas
Teacher--Auto Tech 

Featherston, Marcie
Counselor: Last Names (A-Co) 

Fentress, Roxanne
BIM/Business co-op 

Flores, Angela
Attendance 

Flores, Becca
Assistant Principal 11th (A-K) 

Flores, Esther
Teacher - Spanish 

Folks, Mary
Teacher - History/Title II 

Foster, Codi
Math 

Fowler, Tawnya
Aide - Special Education 

Frantz, Rita
Teacher - CATE 

Fuqua, Casey
Counselor: Last Names (Sc-Z) 

Garcia, Jessica
Teacher-Art 

Geter, Arsenio
Science/Basketball 

Gilmore, Landon
Teacher- Choir 

Gomez-Carrion, Jessica
Aide--Special Education 

Gonzales, Emily
Teacher - Inclusion 

Gooch, Leslie
Teacher - English/Girls Track 

Gutierrez, Tanya
Teacher - English II 

Hague, David
Teacher - Head Swim Coach 

Hague, Val
Teacher - Art/Coach 

Halamicek, Cynthia
BookKeeper 

Hardegree, Anne
Asst. Principal 12th ( A-K) 

Hase, Jean
Teacher - English 

Hatfield, Rhonda
Teacher - History/Department Head 

Hausenfluck, Betty
Banneker 

Hayes, Annessa
Human Growth Dev. 

Haynes, Tim
Teacher - Speech/Debate 

Heare, Hannah
English/Tex-Anns 

Henry, Benjamin
Teacher - Social Studies/Girls' Soccer Coach 

Hensley, Cindy

Hensley, Randy
Teacher - CATE 

Hoelscher, Larry
Science/Athletics 

Hogg, Claire
Librarian 

Hollway, Justin
Teacher - Science 

Hollway, Nancy
Secretary to Mr. Russell 

Hooten, Debbie
Counseling Center 

Horner, Suzanne
Teacher - Art/Tex-Anns 

Jackson, Theresa
Attendance Juniors 

John, Douglas
Science 

Jones, Matt
Math Co-teacher/ Men's Soccer 

Jost, Elizabeth
Teacher - Inclusion 

Julius, Christy
Aide--Special Education 

Just, Heather
Mathematics 

Kasberg, Pamala
Secretary - Assistant Principal 

Kellermeier, Ashley
Teacher - Ag Science 

Kim, Knoff
Aide 

King, Betsy
Teacher - Math/Gifted and Talented 

King, Crystal
Teacher - English 

Komyathy, Kristina
Teacher - Math 

Lahrman, Devon
English III 

Lara, Cynthia
Teacher - Science 

Lenard, Caleb
Band 

Lesosky, Lisa
Teacher - English 

Lewis, Elizabeth
Math 

Lightfoot, Amy
Teacher- History 

Long, Jon
Social Studies/Athletics 

Long, Stephanie
Science 

Luna, Maria
Mr. Waters Secretary 

Marquez, George
Teacher - Military Science 

Matthews, Kayla
Teacher - English/Athletics 

McSpadden, Kevin
English 

Meek, Keith
Teacher - English/Cross Country Coach 

Minzenmayer, Shamone
Teacher - Science 

Mitchell, Amanda
Banneker 

Mitchell, Randy
Teacher - MetalTrades-CTE T&I Ag Mechanic 

Nombrano, Tina
AP Secretary 

Nunez, Justin
At Risk Coordinator 

Ogee, Dhara
Teacher- Journalism 

Parker, Meagan
Receptionist 

Parker, Ryan
Math/Golf 

Penry, Patrick
ISS/Baseball 

Perez, Krista
Registrar 

Perez, Teresa
Teacher - Spanish 

Phillips, David
Teacher - Fine Arts: Orchestra 

Pidgeon, Angela
Teacher - English 

Powell, Brenda
Library Aide 

Prince, Kathleen
Teacher - AFROTC 

Pritchard, Michellle
Diagnostician 

Pumphrey, Meagan
Teacher - Mathematics/Softball 

Ramos, Richard
Teacher - Science/Athletics 

Rea, Julie
Teacher-Math 

Reed, Lisa
(New Contact) 

Register, Martha
Speech Pathologist 

Reinhart, Laura
Teacher-Aquatic Sciences 

Ries, Lynn
Interpreter 

Rivero, Maricruz
Attendance Clerk Sophomores 

Robinson, Kim
Teacher-English 

Rodriguez, Scarlett
Digital Int Media 

Rollwitz, Brennan
Teacher - CATE 

Rook, Erik
Teacher - Social Studies 

Root, Leslie
Social Studies 

Rowe, Kelli
Teacher - Special Ed DH 

Ruh, Ryan
Science 

Ruiz, Averi
Mathematics 

Ruppert, Jenny
Science 

Russell, Mickey
Assistant Principal 9/10 (L-Z) 

Rutherford, Amy
Counselor- (Cr-Gi) 

Rutherford, Matt
Teacher - History/Tennis Coach 

Salazar, Vanessa
Teacher-Family and Consumer Science 

Schniers, Julie
Teacher - Speech/Debate 

Schroeder, Angie
Science 

Scott, Randy
Teacher - Science 

Selph, Kathy
Teacher - Social Studies Inclusion 

Shaffer, Marian
Aide - Special Education 

Shelton, Blaine
Teacher - Fine Arts 

Simmons, Tyler
Banneker 

Smith, Cade
Teacher - BCIS/Athletics 

Smith, Laura
Teacher - Theatre 

Sobotka, Jodi
Practicum in Hosp 

Socha, Renee
Teacher-Marketing 

Srader, Jane
Teacher - Latin 

Stapp, Melissa
Banneker 

Stephens, Carly
Teacher - Science 

Stewart, Desha
English 

Strain, Kayla
Diagnostician 

Strube, Rebecca
Teacher - Math/Gifted and Talented 

Swets, Molly
Teacher - English/Department Head 

Terrazas, Noe
Special Education 

Thompson, Nancy
Teacher - Math 

Torres, Ernest
Teacher - Inclusion 

Torrez, Kristy
Nurse 

Tucker, Tina
Diagnostician 

Tucker, Tyson
Special Education 

Turner, Bric
Girls Basketball Coach 

Turner, Corey
Trainer 

Vaught, Sunday
Teacher - Choral Music 

Vu, Tony
Teacher -Boys Soccer Coach 

Walker, Barbara
Dual Credit 

Walker, Katie
English Co-Teacher 

Walker, Tony
Teacher - PE/Girls Gymnastics Coach 

Walters, Karen
Counseling Center 

Waters, Bill
Principal 

Webster, Lani
Counselor: (GI-K) 

Wheat, Julie
Teacher - Math 

Whirlow, Joe
Teacher - Inclusion 

Williams, Cindy
Math Co-teacher 

Wilson, Chad
Teacher- 3D Animation & Robotics 

WIlson, Kelle
Teacher- English 

Wilson, Willard
Teacher - History/Gifted and Talented 

Woodliff, Cassie
Teacher - English 

Yarbrough, Jennifer
Assistant Principal 11th (L-Z) 

Young, Jennifer
Counselor: (L-OI)